
Story Keepers
I “Story Keepers” får du följa tre överlevande från Förintelsen och höra deras berättelser om ofattbar sorg och smärta men också kraften i civilkurage och medmänsklighet. Materialet består av en app, en fysisk affisch och lärarhandledning.

Natten
Lärarhandledningarna kopplade till ”Natten” syftar till att öka ungas kunskap om Förintelsen, och förståelsen för kriget och dess fasor. Materialet består av en lärarhandledning till den fysiska boken samt en till ljudboken med tillhörande ljudklipp.

Fading Stories
Fading Stories var en fotoutställning på Fotografiska med porträtt och intervjuer av överlevande från Förintelsen som visades genom app-teknik. Utställningen var ett samarbete mellan Raoul Wallenberg Academy, Fotografiska och fotograf Sanna Sjöswärd.