Raoul Wallenberg Academy (RWA) välkomnar tidigare utbildningsminister Anna Ekström, policychefen Rosaline Marbinah och entreprenören Babak Sadighi som nya styrelseledamöter. Deras expertis och erfarenhet kommer att stärka organisationens fortsatta arbete med att stärka ungas mod och civilkurage.
Anna Ekström – Utbildning och skola
Anna Ekström, tidigare utbildningsminister (S) och generaldirektör för Skolverket. Idag ordförande för Rörelsefolkhögskolornas intresseorganisation (RIO). Med en juristexamen och gedigen kunskap inom utbildning och ledarskap, kommer Anna att bidra till att stärka RWA:s arbete med målsättningen att nå fler politiker, elever och lärare för att främja arbetet med mänskliga rättigheter i skolan.
Babak Sadighi – Teknisk innovation och digital utveckling
Babak Sadigi har en bakgrund inom techbranschen och som forskare inom IT-säkerhet och blockkedjeteknik. Han är grundare och Head of Strategy på IT-säkerhetsbolaget Axiomatics och har tidigare varit forskningsledare vid SICS, nu en del av RISE. Med en doktorsexamen i datavetenskap från Imperial College London och omfattande erfarenhet av styrelsearbete kommer Babak att bidra med en stark digital kompetens till RWA:s styrelse och insikter kring ny teknik, maskininlärning och innovation för samhällsutveckling.
Rosaline Marbinah – Ungas ledarskap och social hållbarhet
Rosaline Marbinah har en bakgrund inom politik, social hållbarhet och ungas engagemang. Hon är policychef på Oxfam och har tidigare varit ordförande för LSU, Landsrådet för Sveriges Ungdomsorganisationer. Hon har även en koppling till RWA genom sitt arbete som facilitator inom självledarskapsprogrammet T-T-T och genom utbildningsinsatser för elever. Rosalines erfarenhet av strategiskt påverkansarbete och förståelse för ungas engagemang blir ett värdefullt tillskott till styrelsen.
– Vi är mycket glada över att välkomna Rosaline, Babak och Anna till styrelsen. Deras starka profiler och olika kompetenser kommer att stärka vårt arbete med att inspirera unga att göra skillnad i samhället i Raoul Wallenbergs anda, säger Anna Urombi, generalsekreterare för Raoul Wallenberg Academy.
För mer information, vänligen kontakta:
Negin Azimi
Kommunikationsansvarig/ Head of Communications, Raoul Wallenberg Academy
negin.azimi@rwa.se