Efter nästan ett års samarbete mellan Raoul Wallenberg Academy och ungdomsorganisationen Youth Space i Uzhhorod, Ukraina, har projektet ASCEND nu avslutats. Målet har varit att undersöka hur ett framtida samarbete kan stärka ungas ledarskap och samhällsengagemang, med ungas egna erfarenheter, behov och idéer som utgångspunkt.
ASCEND genomfördes med finansiering från Svenska institutet.
– Svenska institutet är en myndighet som finansierar samarbeten mellan svenska och ukrainska organisationer och individer. Genom projekt på plats och utbildningsinsatser bidrar vi till Ukrainas återuppbyggnad och EU-närmande- och stärker samtidigt motståndskraften i både Ukraina och Sverige, berättar Madeleine Sjöstedt, generaldirektör för Svenska Institutet.
Unga är med och utvecklar projektidén
Projektet inleddes i november 2025 och har byggt på kunskapsutbyte mellan Raoul Wallenberg Academy och Youth Space. Genom gemensamma workshops, dialoger med relevanta aktörer och fokusgrupper har olika perspektiv på ett framtida samarbete utforskats.
Som en del av ASCEND har Raoul Wallenberg Academy och Youth Space arbetat med idéer för hur ett framtida program för unga i Sverige och Ukraina skulle kunna utformas. Genom fokusgrupperna fick unga möjlighet att bidra med sina perspektiv och idéer kring hur ett sådant initiativ kan utvecklas för att bättre möta deras behov.
I Ukraina genomfördes tre fokusgrupper med unga i Mukachevo, Irshava och Uzhhorod. I Sverige deltog unga från Raoul Wallenberg Academys ledarskapsprogram.
Flera gemensamma teman framträdde. Deltagarna lyfte bland annat värdet av kulturutbyte och möjligheten att ta del av nya erfarenheter och perspektiv. I de ukrainska fokusgrupperna återkom önskemål om att utveckla praktiska färdigheter inom bland annat ledarskap, kommunikation och projektarbete. Mentorskap och möjligheten att få praktisk erfarenhet av projekt och samhällsengagemang lyftes också som viktiga delar.
– Att tillsammans med Raoul Wallenberg Academy och med stöd från Svenska institutet utveckla det här projektkonceptet har varit en mycket givande erfarenhet. Att lyssna till deltagarna under våra fokusgrupper var en verklig ögonöppnare. Det var inspirerande att se hur moget de unga resonerade kring komplexa frågor och deras starka vilja att själva vara med och forma utvecklingen i sina lokalsamhällen.
Unga saknar ofta tydliga vägar för att utveckla sin ledarskapspotential. Därför var det särskilt inspirerande att se deras genuina vilja att lära sig och agera, inte minst bland ungdomar från landsbygden, där resurserna ofta är mer begränsade. De efterfrågar inte bara teoretisk kunskap, utan vill också få praktisk erfarenhet av projektarbete och möjlighet till meningsfullt utbyte med andra unga i Sverige.
Det här initiativet visar att unga, när de får rätt förutsättningar och utrymme, är redo att bli verkliga förändringsaktörer. Vi är mycket tacksamma mot Svenska institutet för denna ovärderliga erfarenhet och för att ha möjliggjort så betydelsefulla insatser, säger Yulia Demchyk, projektledare för ASCEND på Youth Space.
En grund att bygga vidare på
När ASCEND nu avslutats finns en tydligare bild av vad unga i Sverige och Ukraina efterfrågar, ett fördjupat samarbete mellan Raoul Wallenberg Academy och Youth Space och ett gemensamt projektförslag för vägen framåt.
Projektförslaget har dessutom redan resulterat i en ansökan om finansiering för att kunna ta nästa steg och genomföra initiativet. ASCEND har därmed skapat goda förutsättningar för ett fortsatt samarbete med ungas perspektiv och delaktighet i centrum.
– En viktig utgångspunkt i ASCEND var att inte skapa ett program för unga, utan tillsammans med unga. Genom projektet fick vi värdefulla perspektiv på vad unga i Sverige och Ukraina själva efterfrågar och behöver. Det ger oss en stark grund att bygga vidare på och visar vilken kraft det finns i att dela erfarenheter och perspektiv med varandra, säger Anna Urombi, generalsekreterare för Raoul Wallenberg Academy.
ASCEND genomfördes av Raoul Wallenberg Academy och Youth Space. Detta projekt finansieras av Svenska institutet.
Om Youth Space
Youth Space är en ideell organisation som grundades 2014 i Uzhhorod, Ukraina. Organisationen arbetar inom flera områden, bland annat ungdomsfrågor, turism, kultur, utbildning, demokrati, lokal ekonomisk utveckling, entreprenörskap och stöd till internflyktingar, samt med återuppbyggnad av skyddsboenden och återhämtning efter kriget.
Youth Space har erfarenhet av både nationella och internationella projekt och arbetar främst med unga och lokalsamhällen i regionen Zakarpattia. Organisationen genomför även initiativ för unga från andra delar av Ukraina, särskilt från de östra delarna och områden nära konfliktzoner, samt för unga internationellt.
För mer information, kontakta:
Hanna Hessling, pressansvarig på Svenska institutet, hanna.hessling@si.se
Ebba Bergh, kommunikatör på Raoul Wallenberg Academy, ebba.bergh@rwa.se





